Hrabstwo jakiego nie znacie
Kotlina Kłodzka – Skalne Miasto – Dvor Kralowe – Góry Sowie
1. dzień
Wyjazd w godzinach porannych.
Przejazd do Kłodzka: zwiedzanie starówki i Twierdzy Kłodzko. Przerwa obiadowa w Polanicy Zdrój, malowniczo położonym u podnóża Piekielnej Góry, słynnym z leczniczych wód uzdrowisku. Przejazd w Góry Stołowe, przejście labiryntem skalnym na Szczelińcu, przejazd do Wambierzyc, dolnośląskiej Jerozolimy. Zwiedzanie bazyliki, spacer po Wzgórzach Horeb i Doliną Cedronu, oglądanie ruchomej szopki z 1882 r. z 800 figurkami, autorstwa Longinusa Wittiga. Obiadokolacja i nocleg.
2. dzień
Po śniadaniu, przejazd do Czech (konieczne paszporty lub dowody osobiste!), do miejscowości Dvor Kralove – zwiedzanie unikalnego ogrodu zoologicznego ZOO Safari, w którym znajduje się jedna z najważniejszych na świecie hodowli afrykańskich zwierząt kopytnych. Przerwa obiadowa. Przejazd do Skalnego Miasta: skały Adrszpaskie, to unikalne skalne miasto, które wabiło podróżników już od końca XVIII wieku. Przejdziemy rozległym labiryntem pośród skalnych wież, głębokich i chłodnych wąwozów, gdzie toczy swe wody rzeka Metuja. Powrót do Polski. Obiadokolacja i ognisko/gra terenowa z nagrodami, nocleg.
3. dzień
Po śniadaniu, przejazd do Walimia: zwiedzanie podziemnej trasy z czasów II wojny światowej, zbudowanej w Górach Sowich. Książ – przerwa obiadowa, zwiedzanie zamku książąt Hochbergów, trzeciego co do wielkości zamku w Polsce, owianego tajemnicą czasów II wojny światowej. Powrót w godzinach wieczornych.
Na górskich szlakach i w dolinie pałaców
Kotlina Jeleniogórska i Kłodzka
1. dzień
Przejazd do Pustelnika, zakwaterowanie pośród malowniczych Rudaw Janowickich. Po drodze zwiedzanie gotyckiego kościoła Zakonu Joannitów – Rycerzy Szpitalników w Strzegomiu. Przerwa na obiad. Wejście na Zamek Bolczów i zabawy wspinaczkowe w Sokolikach lub przejście szlakiem Kolorowych Jeziorek. Gra terenowa zakończona ogniskiem z kiełbaskami, nocleg.
2. dzień
Po śniadaniu, zwiedzanie Pałaców w Dolinie Bobru: Łomnica, Bukowiec. Zabawy w Western City w Ściegnach pod Karpaczem. Kamienna Góra – zwiedzanie podziemnego „miasta” z okresu II wojny światowej. Przerwa obiadowa. Krzeszów – najpiękniejszy zespół klasztorny należący do Cystersów w Polsce – Mauzoleum Piastów Śląskich, Pawilon na Wodzie. Spacer po Głazach Krasnoludków w Zaworach, w zachodnim paśmie Gór Stołowych. Obiadokolacja, nocleg.
3. dzień
Po śniadaniu, przejazd w kierunku masywu Szczelińca, przejście labiryntem Błędnych Skał. Przerwa obiadowa w Kudowie Zdrój na terenie Parku Zdrojowego. Kłodzko – zwiedzanie twierdzy. Powrót w godzinach wieczornych.
Przełomy Wisły, barwy, kontrasty
i staroświeckie historie
Kazimierz Dolny – Kozłówka – Lublin – Nałęczów – Puławy
1. dzień:
Wyjazd z Krakowa we wczesnych godzinach porannych, przejazd do Zawichostu, przeprawa promem przez Wisłę ponad ruinami zamku pochłoniętego niegdyś przez rzekę, przyjazd do Kazimierza Dolnego. Przerwa obiadowa. Zwiedzanie tętniącego gwarem jak przed wiekami, portowego nadwiślańskiego miasta: kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, renesansowe i manierystyczne kamienice bogatych mieszczan, spichlerze, zamek. (Możliwość skorzystania z rejsu po Wiśle.) Zakwaterowanie, obiadokolacja.
2. dzień
Po śniadaniu, wyjazd do Kozłówki: zwiedzanie Muzeum Zamoyskich, najlepiej zachowanego wraz z wyposażeniem pałacu w Polsce. Przerwa obiadowa, przejazd do Lublina: zwiedzanie starówki: zabytkowe kamienice, Trybunał Koronny, mury obronne wraz z basztą gotycką i bramami Krakowską i Grodzką, katedra, klasztor Dominikanów oraz zamkowa Kaplica Św. Trójcy z wschodnimi malowidłami z 1418 r., o wyjątkowej wartości artystycznej w skali Polski. (Opcjonalnie Muzeum Majdanek.) Przejazd do Nałęczowa, spacer po parku zdrojowym. Zwiedzanie Chaty Żeromskiego, pracowni pisarza, projektu wybitnego kuzyna Witkacego,architekta Jana Koszczyca Witkiewicza. Powrót na nocleg, obiadokolacja.
3. dzień
Po śniadaniu, przejazd do Puław – zwiedzanie kompleksu architektoniczno-przyrodniczego, powiązanego z pałacem Czartoryskich. Spacer po parku krajobrazowym, zmienionym przez księżnę Izabellę w romantyczny ogród w stylu angielskim. Zwiedzanie pierwszego w Polsce muzeum: Domku Gotyckiego i Świątyni Sybili. Przejazd wzdłuż przełomu Wisły, odwiedziny w Piotrowinie, miejscu cudu, którego dokonał Św. Stanisław podnosząc z grobu Piotra, towarzyszącego potem Świętemu na wszystkich wizerunkach w charakterze atrybutu. Przerwa obiadowa w Sandomierzu, krótki spacer po centrum. Przejazd do Krakowa, powrót ok. godziny 20.00. Opcjonalnie w ramach możliwości czasowych – Sandomierz, Czarnolas.
W poszukiwaniu sudeckich tajemnic
Kotlina Kłodzka – Rudawy Janowickie
1. dzień
Wyjazd w godzinach porannych. Przejazd do Kłodzka: zwiedzanie starówki i Twierdzy Kłodzko. Przerwa obiadowa w Polanicy Zdrój, uzdrowisku słynącym z leczniczych wód i pięknego położenia. Przejazd do Wambierzyc, dolnośląskiej Jerozolimy – zwiedzanie unikalnej bazyliki i słynnej ruchomej szopki. Obiadokolacja i nocleg.
2. dzień
Po śniadaniu, spacer po Rezerwacie „Głazy Krasnoludków” w Gorzeszowie, zgrupowaniu skał piaskowcowych na północnym krańcu Gór Stołowych, o fantastycznych formach w postaci maczug, skalnych ścian, wież, grzybów, ambon i zwierząt. Chełmsko Śląskie – perła śląskiego baroku – zwiedzanie 11 Apostołów, jedynego zachowanego w Europie zespołu drewnianych Domów Tkaczy, pochodzącego z 1711 r. Przerwa obiadowa w Krzeszowie, spacer po Opactwie Cystersów (opcjonalnie) Przejazd do Kowar, zwiedzanie Kopalni Uranu, zabawa w Western City pod Karpaczem. Obiadokolacja i ognisko/gra terenowa z nagrodami, nocleg.
3. dzień
Po śniadaniu, zwiedzanie Zamku Bolczów, średniowiecznego kompleksu zamkowego w Rudawach Janowickich, przejście na zamek malownicza trasą. Przerwa obiadowa w Świdnicy – zwiedzanie Kościoła Pokoju, unikatowej, wpisanej na listę Unesco świątyni protestanckiej. Powrót w godzinach wieczornych.